Program > Schedule

Friday, October 20, 2023

Time Event (+)
11:00 - 13:00 Registration - Arrival and Registration  
13:00 - 15:15 The Cancer Models workshop (Auditorium lumière)  
13:00 - 15:15 The Sex workshop (Auditorium Pasteur)  
13:00 - 15:15 The Immunity Beyond Infection workshop (Salon Pasteur)  
15:15 - 15:30 Break  
15:30 - 17:45 The Innovative Imaging and Quantitative Image Analysis workshop (Auditorium Pasteur)  
15:30 - 17:45 The Ageing workshop (Salon Pasteur)  
15:30 - 17:45 The Gut workshop (Auditorium lumière)  
17:45 - 18:00 Break  
18:00 - 18:10 Welcome address (Auditorium lumière)  
18:10 - 18:40 Ultra Long-Range Enhancer-Promoter Interactions in the Drosophila Brain (Auditorium lumière) - Keynote lecture: Mike Levine  
18:40 - 19:10 Transposable elements: drivers of gene expression and gene structure novelty relevant for adaptive evolution (Auditorium lumière) - Josefa Gonzalez  
19:10 - 19:40 How to rapidly switch cell types: Alternative processing of nascent transcripts controls a dramatic shift in the proteins expressed in proliferating vs. differentiating cells (Auditorium lumière) - Margaret Fuller  
19:40 - 21:40 Welcome Cocktail (Forum)  

Saturday, October 21, 2023

Time Event (+)
09:00 - 09:30 Impacts of nutrition histories in larval stages on growth, organogenesis, and lifespan (Auditorium lumière) - Tadashi Uemura  
09:30 - 10:00 Exploring the impact of physical forces on morphogenetic mechanisms at the tissue-scale (Auditorium lumière) - Bénédicte Sanson  
10:00 - 10:30 Coffee break (Forum)  
10:30 - 13:00 Neural development, circuits & behaviour (Auditorium lumière) - Patrik Verstreken and Marion Silies  
10:30 - 13:00 Cell stress, growth, proliferation & death (Auditorium Pasteur) - Eugenia Piddini and Eli Arama  
10:30 - 13:00 Population genetics & evolution (Salon Pasteur) - Nicolas Gompel and Virginie Courtier-Orgogozo  
13:00 - 15:00 Lunch (Forum)  
14:00 - 15:00 EDS meeting (Auditorium lumière)  
15:00 - 16:15 Disease models (Auditorium lumière) - Julia Cordero and Hector Herranz  
15:00 - 16:15 Stem cells & regeneration (Auditorium Pasteur) - Ingrid Lohmann and Sarah Bray  
15:00 - 16:15 Immunity & symbiosis (Salon Pasteur) - Luis Teixeira and Jenny Regan  
16:15 - 16:45 Coffee break (Forum)  
16:45 - 18:00 Disease models (Auditorium lumière) - Julia Cordero and Hector Herranz  
16:45 - 18:00 Stem cells & regeneration (Auditorium Pasteur) - Ingrid Lohmann and Sarah Bray  
16:45 - 18:00 Immunity & symbiosis (Salon Pasteur) - Luis Teixeira and Jenny Regan  
18:00 - 20:00 Poster session (even numbers) and Wine & Cheese (Forum)  

Sunday, October 22, 2023

Time Event (+)
09:00 - 09:30 Waking up “Sleeping” Neural Stem Cells (Auditorium lumière) - Hongyan Wang  
09:30 - 10:00 The co-evolution between transposable elements and the piRNA pathway (Auditorium lumière) - Julius Brennecke  
10:00 - 10:30 Coffee break (Forum)  
10:30 - 13:00 Cell biology (Auditorium lumière) - Yanlan Mao and Anne-Kathrin Classen  
10:30 - 13:00 Signalling (Auditorium Pasteur) - Marco Milan and Giorgos Pyrowolakis  
10:30 - 13:00 Transcription & chromatin (Salon Pasteur) - Mounia Lagha and Justin Crocker  
13:00 - 14:30 Lunch (Forum)  
14:30 - 15:45 Physiology & metabolism (Auditorium lumière) - Jishy Varghese and Irene Miguel-Aliaga  
14:30 - 15:45 Morphogenesis & organogenesis (Auditorium Pasteur) - Katja Röper and Carlos Estella  
14:30 - 15:45 RNA biology (Salon Pasteur) - Jean-Yves Roignant and Martine Simonelig  
15:45 - 17:45 Poster session (odd numbers) (Forum)  
17:45 - 18:15 TBA (Auditorium lumière) - Daria Siekhaus  
18:15 - 18:45 Visual processing strategies in dynamically changing environments (Auditorium lumière) - Marion Silies  
18:45 - 23:55 Gala dinner  

Monday, October 23, 2023

Time Event (+)
09:00 - 10:15 Physiology & metabolism (Auditorium lumière) - Jishy Varghese and Irene Miguel-Aliaga  
09:00 - 10:15 Morphogenesis & organogenesis (Auditorium Pasteur) - Katja Röper and Carlos Estella  
09:00 - 10:15 Methods (Salon Pasteur) - Johannes Bischof and Fillip Port  
10:15 - 10:45 Coffee break (Forum)  
10:45 - 11:15 Imaginal discs mark their physical boundary (Auditorium lumière) - Aurelio Teleman  
11:15 - 11:45 Impact of cell extrusion on tissue dynamics, in developmental and tumoral contexts (Auditorium lumière) - Magali Suzanne  
11:45 - 12:15 Apoptosis, cellular senescence and tumorigenesis in imaginal cells (Auditorium lumière) - Gines Morata  
12:15 - 12:30 Closing remarks (Auditorium lumière)  
Online user: 3 Privacy
Loading...